NEBOSH SINAVLARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİLENDİRME

NEBOSH SINAVLARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİLENDİRME

NEBOSH Açık Kitap sınavı öğrenci kılavuzu

NG1, IG1, NGC1 ve IGC1 üniteleri için açık kitap sınavına hazırlanmaya yönelik kılavuz belge.

*NEBOSH Dokumanın Türkçesini henüz yayınlamamıştır. Bu belge NTSS Öğrencileri için hazırlanmış olup müstesna hatalardan NEBOSH sorumlu tutulamaz

1-Giriş

NEBOSH, öğrencilerimize yeterliklerini tamamlamaları ve öğrenme yolculuklarını güvenli bir şekilde sürdürmeleri için destek olmaya kendini adamıştır. Bu nedenle, Ulusal ve Uluslararası Genel Sertifikalarımızın 1. Ünitesi için gözetmenli klasik sınavların yerine evde girilebilecek açık kitap sınavlarını uygulamaya alıyoruz.

Açık kitap sınavları yaygın olarak kullanılır ve diğer değerlendirme türleri kadar geçerli ve güvenilirdir. Uygulamaya geçmesi, NEBOSH Genel Sertifika öğrencilerinin öğrenme yolculuğuna daha fazla gecikme olmadan devam edebilmelerini sağlayacaktır ancak NEBOSH yeterliklerinin iyi bilinen kalite ve standartlardan ödün verilmediği güvencesini de sunacaktır.

 Bu, bilgi hırsızlığı ve muvazaa gibi kötü amaçlı girişimlerin dikkatle araştırılmasını da içerecektir.

Genel Sertifika Öğrencisiyseniz bu belge size şunları sağlar:

 • Açık kitap sınavına ve kapanış görüşmesine hazırlanmanıza yardımcı olur
 • Beklentilerinizle ilgili açık bilgi verir
 • En iyi performansınızı gösterme konusunda kılavuzluk eder.

2-Değerlendirme

Açık kitap sınavı nedir?

Açık kitap sınavı, öğrenme çıktılarını ve değerlendirme kriterlerini gözetmenli klasik sınavlarla aynı şekilde test edebilir. Ancak kapalı kitap değerlendirmesinin aksine, açık kitap sınavında ders kitaplarına ve dijital kaynaklara erişebilirsiniz.

Açık kitap sınavları, ilgili bilgileri alarak ve uygulayarak bunları sorulan soruya yanıt vermek üzere organize etme becerinizi test eder.

Açık kitap sınavı ne zaman başlayacak?

Şu anda yeni değerlendirmeyi tamamlıyoruz ve ilk değerlendirme tarihini kısa bir süre içinde onaylayacağız. Gözden geçirmek ve önceden hazırlanmak için yeterli zamanınız olmasını sağlayacağız.

Açık kitap sınavına nasıl erişecek ve göndereceğim?

İç süreçlerimiz ve altyapımız bu alternatif değerlendirmeyi destekleyecek şekilde uyarlanmaktadır.

Ayrıntılar son halini aldıktan sonra, bir değerlendirmeye nasıl kaydolacağınızı anlatacağız. Bu düzenlemeleri Eğitim Ortaklarımız aracılığıyla ve NEBOSH web sitesi, bültenleri ve sosyal medya kanalları aracılığıyla ileteceğiz.

Bir açık kitap sınavına kaydolduktan sonra, zamanlamalar ve değerlendirmenize nasıl erişileceği ve gönderileceği gibi ek talimatlar alacaksınız.

Açık kitap sınavının formatı ne olacak?

Açık kitap değerlendirmesi size bir senaryo verilerek başlayacak. Bu, tipik olarak normal operasyonel faaliyetlerin ve çalışan davranışlarının ana hatlarını içeren gerçekçi bir organizasyonu veya işyerini tanımlayacak. Senaryo, bir olay veya güvenlik müdahalesi gibi gelişmekte olan bir durumu ana hatlarıyla belirtebilir.

Belirtilen işyerinde güvenlik yöneticisi gibi belirli bir rolünüz olduğunu düşünmeniz istenebilir.

Birkaç alt göreve bölünebilecek bir dizi görevi yerine getirmeniz istenecektir. Zamanınızı yönetmenize yardımcı olması amacıyla her birinden alabileceğiniz maksimum puanı belirteceğiz.

Bu görevler kısmen veya tamamen senaryo içindeki yol göstericilerden ve kanıtlardan yararlanacaktır. Bu nedenle yanıtlar senaryoyla alakalı olmalıdır ve bazı durumlarda yanıtları desteklemek için belirli kanıtlar gerekir.

Daha fazla ayrıntı ve yansıtma beklentisi olduğundan, araştırmanız ve sınavı tamamlamanız için 24 saat süre tanınacaktır. Bunun zorluğu, sorular grubunu yanıtlamadan önce Genel Sertifika çalışmalarınızdan edinilen bilgileri kullanarak senaryoyu yorumlama becerinizi gerçekten teste tabi tutmasıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun, değerlendirmeyi evinizde tamamlayabileceksiniz.

Belirli bir senaryoya göre örnek bir soru şu olabilir:

Bu kuruluşta iş gücüyle istişareyi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Not: Senaryodaki örnekleri kullanarak yanıtınızı destekleyin.

Veya

Bu kuruluş içindeki istişarenin etkinliğini değerlendirin.

Not: Senaryodaki örnekleri kullanarak yanıtınızı destekleyin.

Yine de gözden geçirmem gerekecek mi?

Basit yanıt: evet! Her türlü değerlendirme, Ünite'nin öğrenme çıktılarını karşıladığınızdan emin olmak için tasarlanmıştır, bu nedenle herhangi bir değerlendirmede olması gerektiği kadar hazırlıklı olmalısınız.

Açık kitap sınavı sırasında kitaplara bakma ve web'de arama yapma fırsatınız olacaktır ancak bu, kapsamlı ve sağlam bir gözden geçirme ve hazırlığa destek düzeyinde olmalıdır.

Bu bir açık kitap sınavı olsa da notlarınızı gözden geçirmeniz ve iyice öğrenmeniz önemlidir. Yanıtlarınızı tamamlamak ve göndermek için sınırlı bir süreniz olacak ve bu sürenin ne kadar hızlı geçeceğini şaşıracaksınız.

En iyi nasıl hazırlanabilirim?

Eğitmeniniz ve Eğitim Ortağınızla çalışmaya devam edin ve mevcut tüm eğitim ve destekten yararlanın.

Hazırlıklarınızın bir parçası olarak, geniş kapsamlı çalışma yapın; böylelikle bu çalışmayı sınav sırasında yapmak zorunda kalmazsınız.  Bunun yerine senaryoya ve sorulan sorulara odaklanabilmek ve ilgili bilgileri hızlı bir şekilde alabilecek durumda olmak istersiniz. Bunu yapmak için notlarınızı önceden organize ederek sınav sırasında ihtiyacınız olan her şeyi hızlı bir şekilde bulabilmeniz gerekir.

Eğitim Ortağınızla çalışmaya devam ettiğinizden, gözden geçirme ve hazırlık tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Eğitim materyallerinizi çalışma
 • Tüm öğrenme çıktılarını anladığınızdan emin olma (yeterlik özelliklerinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır)
 • Çalışmalarınızın gerçek dünyayla ilişkisini anlamak için daha geniş kapsamlı araştırma yapmak.

Sınavı ne kadar sürede tamamlamam gerekiyor?

Yanıtlarınızı tamamlamak ve göndermek için 24 saatiniz olacak. Sınavı tek seferde tamamlamanız gerekmez, kaynaklarınızı gözden geçirmek ve bilgilerinizi uygulamak için zaman ayırın.

24 saatin tamamını kullanmalı mıyım?

Tüm öğrencilerimizin sınavı planlamak ve tamamlamak için vakti olduğundan emin olmak için 24 saat süre veriyoruz.  Bu sürenin tamamında çalışmanız beklenmiyor. 24 saatlik süre, farklı zaman dilimlerinde NEBOSH öğrencileri bulunduğunu ve herkesin işi ve ailesi için yerine getirmesi gereken sorumlulukları olacağını düşünerek verilmektedir.  24 saatlik süre bu faktörleri dikkate alır ve sınav çalışmanızı daha küçük "parçalara" ayırarak kendi düzeninizi ayarlama olanağı sunar.

24 saatimi nasıl planlamalıyım?

Açık kitap sınavına erişmek, tamamlamak ve göndermek için 24 saatiniz olacak. Süreyi aşmamak için her şeyi son dakikaya kadar bırakmamanız önemlidir. Planlarınızın, molaları da içerecek şekilde, teslim zamanından önce yanıtlarınızı hazırlamanız, yazmanız ve düzeltmeniz için yeteli olacağından emin olun.

Yavaş internet bağlantısı veya yardım gerektirebilecek teknik sorunlar gibi beklenmedik durumlara karşı biraz zaman ayırın.

Sınava nerede girebilirim?

Açık kitap sınavına evinizde girersiniz. Sınavınız sırasında konsantre olabilmeniz için rahat bir çalışma alanı hazırlamanız önemlidir.

Sınav süreniz başlamadan önce aşağıdakileri düzenlemenizi öneririz:

 • Okuma materyallerine başvurmak ve yanıtlarınızı hazırlamak için size alan sağlayan bir masa
 • Rahat bir sandalye
 • İyi aydınlatma
 • Uygun sıcaklık
 • Teslim saatinize ulaştığınızdan emin olmak için zamanı izleyebilecek bir saat (teslim zamanının BST saati olarak verileceğini unutmayın, sınava Birleşik Krallık dışında giriyorsanız zaman dilimi farkını göz önünde bulundurmanız gerekir)
 • Enerji seviyenizi korumak için yiyecek ve atıştırmalıklar.

Kağıda yoğun bir şekilde odaklanmanıza olanak tanıyan bir alan oluşturabiliyorsanız soruları 4–5 saat içinde bitirebilirsiniz.

Lütfen yemek yemeyi, dinlenmeyi ve uyumayı ihmal etmeyin.

Eğitim kitaplarıma, notlarıma veya diğer materyallere bakma iznim var mı?

Yanıtlarınızı hazırlamak için yazılı ve çevrimiçi materyallere başvurabilirsiniz. Ancak gönderdiğiniz yanıtların tamamen size ait olmasını sağlamanız gerekir. Sınav süresince aşağıdakileri yapmamanız gerekir:

 • Değerlendirme konusu hakkında Eğitim Ortağı personeliyle iletişim kurma
 • Bu değerlendirmenin konusu hakkında diğer öğrencilerle iletişim kurma
 • Düzeltmen, arkadaş veya aile üyeleri de dahil herhangi bir üçüncü kişiden tavsiye veya katkı isteme.

Sınav sırasında referans olarak ders kitaplarını, eğitim materyallerini ve diğer kaynakları kullanabilirsiniz. Lütfen doğrudan referans kitaplardan kopyalamamaya dikkat edin. Eğitiminiz sırasında edindiğiniz bilgileri uygulayarak kendi ifadelerinizle yazın.

Çalışma malzemesine referans vermem gerekir mi?

Yanıtlarınız bilgi hırsızlığı ve muvazaa açısından inceleneceği için sınav sırasında kullanılan tüm materyallere referans vermelisiniz.

Beklenen referans verme seviyesi, kullandığınız bilgi kaynaklarını listelemek olacaktır. Bu, ders kitaplarını, dergileri, makaleleri ve çevrimiçi kaynakları vb. içerebilir.

Yanıtları yazarken referans listenizi oluşturmak, hiçbir referansı kaçırmamanıza yardımcı olur. Referans listeniz toplam sözcük sayısına dahil edilmez.

Sınavımda kelime sayısı sınırı var mı?

Sınavınız için bir kelime sayısı belirlenecektir ve buna uymanız gerekir. %10'a kadar sapma kabul edilir.

Geleneksel bir sınavda yanıtlarınızın sınırı genellikle sınav salonunda geçirdiğiniz süre ve yanıtlarınızı yazma hızınızdır.  Bu sınırlama olmadığında bir soruyu "fazla uzun" yanıtlama (tam puan almak için gerekenden çok daha fazla yazma) riski vardır. Sınav sorumlusunun en uzun doğru yanıtın ne "büyüklükte" olmasını beklediğine dair bir fikir vermek için sözcük sayısı sınırı belirliyoruz. Her soru için maksimum sözcük sayısı belirlenecektir ve yanıtınız bu sınırı aşmamalıdır.

Toplam sözcük sayınız önerilen sözcük sayısına uygun olmalıdır. +/- %10 sapma kabul edilecektir. Sınav sorumluları sözcük sayısı sınırını aşan metne puan vermeyecek, maksimum sözcük sayısında puanlamayı bitirecektir. Kelimelerin sayısıyla değil, konuyla ilgisi ve kalitesi açısından değerlendirildiğinizi unutmayın. Sorunun konusuna ve bağlamına odaklanmak önemlidir.

Açık kitap sınavı için alıştırma yapmam gerekiyor mu?

Bir alıştırma veya deneme sınavına girmeniz gerekmez. Ancak bir sınava evde girmek, bir salonda sınav koşullarında sınava girmekten çok farklıdır.

Konsantre olabilmeniz ve rahat olabilmeniz için hazırladığınız ortamınızda çalışmanızı tamamlama alıştırması yapmanız önemlidir.

NEBOSH, açık kitap sınavında hangi davranış standartlarını bekler?

Sorumlu ve dürüst bir şekilde hareket etmeniz beklenir. Açık kitap sınavında bunun anlamı:

İzin verilenler:

 • Kendi eğitim ve gözden geçirme notlarınıza bakma
 • Ders kitapları veya çevrimiçi dergiler gibi çevrimdışı veya çevrimiçi kaynaklarda bilgi arama.

Beklenen:

 • Kaynak materyalleri bir referans listesi şeklinde vererek alıntı yaptığınız diğer kaynaklardaki tüm içeriği net bir şekilde belirtme.

Doğrulanması gerekenler:

 • Açık kitap sınavı için gönderdiğiniz çalışmanın, aksi belirtilmedikçe tamamen kendi ürününüz olduğu ve
 • Sınav sırasında başka bir öğrencinin çalışmasından kopyalamadığınız, başka bir öğrenciye/kişiye danışmadığınız veya muvazaa oluşmadığı.

Kural ihlali hakkında bilmem gerekenler nedir?

Açık kitap sınavına ilişkin talimatlara uyduğunuzdan emin olarak değerlendirmenin dürüstlüğünü ve niteliğini korumaya çalışacağınızı umuyor ve buna güveniyoruz. Bu gerekliliklere uyulmaması; bilgi hırsızlığı, muvazaa, başka birinin yerinize sınava girmesi/sınav çalışmasını başka birine yaptırma ihlalleri de dahil, Kural İhlali Politikası'na karşı gelme olarak kabul edilecektir.

NEBOSH'un değerlendirmelerde bilgi hırsızlığı ve muvazaa hakkında net bir politikası bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen Policy and procedures for suspected malpractice in examinations and assessments (İngilizce) konusuna bakın.

Bilgi hırsızlığı ve/veya muvazaadan şüphelenilmesi durumunda, Eğitim Ortakları ve öğrenciler nezdinde kapsamlı şekilde araştırma yapılacak ve araştırmanın sonucu uygulanan yaptırım seviyesini belirleyecektir.

NEBOSH, her türlü değerlendirme kural ihlalini ciddiye alır ve tekrar eden bilgi hırsızlığı veya muvazaa girişimleri, öğrencinin gelecekteki NEBOSH değerlendirmelerine katılmasının yasaklanmasına neden olabilir.

Bilgi hırsızlığı nedir?

Bilgi hırsızlığı, başka bir kişiden veya kaynaktan çalışmayı alma ve kendi eseriniz olduğunu iddia etmektir. Aşağıdakiler bilgi hırsızlığı örnekleridir:

 • Referans vererek kaynağını belirtmeden başkalarının (diğer öğrencilerin çalışmaları dahil) paragraflarını, cümlelerini ve fikirlerini (yayınlanmış veya yayınlanmamış) kullanmak
 • Bilgisayar dosyalarından alınan veya internetten indirilen materyaller dahil, kaynağa referans vermeden başkalarının çalışmalarını ve fikirlerini farklı bir şekilde ifade etmek.

Değerlendirme için gönderdiğiniz tüm çalışmalar, bunun herhangi bir haksız sahiplenme olmaksızın kendi çabalarınızın sonucu olduğu anlayışıyla kabul edilecektir. Kendi analizinizi ve araştırmayla elde ettiğiniz bilgileri sunmanız beklenmektedir.

Yoğun bilgi hırsızlığı içeren açık kitap sınavı kağıtlarının ceza ve durdurma işlemlerine tabi olacağını lütfen unutmayın.

Bilgi hırsızlığından nasıl kaçınabilirim?

Bilgi hırsızlığından kaçınmak için açık kitap sınavı kağıdınızda referanslarınızı göstermeniz gerekir.  Bunun anlamı, başka birinden alarak kullandığınız kaynakları, fikirleri veya çalışmaları belirtmeniz gerektiğidir. Bunu basitçe, kullanılan kaynakların bir listesini oluşturarak yapabilirsiniz.

Muvazaa nedir?

Muvazaa, iki veya daha fazla öğrencinin birlikte çalışarak bağımsız olarak tamamlandığı iddiasıyla aynı veya çok benzer açık kitap sınavı kağıtları göndermesi durumudur.

Muvazaa, aldatma niyetiyle en az iki kişi arasında izinsiz işbirliğinin yapıldığı bir tür bilgi hırsızlığıdır. Aşağıdaki şekillerde olabilir:

 • İki veya daha fazla öğrencinin, en az birinin kendisininmiş gibi kabul ettirmesi amacıyla bir eser üretmek üzere gizli anlaşma yapması.
 • Bir öğrencinin diğerine kendi çalışmasını isteyerek ödünç vermesi ve ödünç alanın bundan bir avantaj elde ettiğinin aşikar olması kaydıyla çalışmayı ibraz etmesi. Bu durumda, her iki öğrenci de muvazaa ihlalini yapmıştır.
 • Öğrencinin kendisine ait olarak sunulan çalışmanın hazırlanması ve üretiminde öğrenciyle başka bir kişi arasında izinsiz işbirliği.
 • Öğrencinin, çalışmayı satın alması ya da başka birinin çalışmayı kendi adına hazırlaması için teşvik etmesi durumlarında öğrencinin çalışmayı kendisinin çalışması gibi işleme koyması ve ibraz etmesi.

Başkasının yerine geçme nedir?

Başkasının yerine geçme, bir öğrencinin diğer bir kişiden açık kitap sınavı çalışmasının tamamını veya bir kısmını yapmasını istemesi ve ardından bunun kendisine ait olduğunu iddia etmesidir.

NEBOSH'un hileli uygulamalardan caydırma yolu nedir?

Açık kitap sınavında, başkalarından yardım almadan kendi çalışmanızı göndermeniz gerekir. Bir sınava katıldığınızda "Öğrenci Beyanı" imzalamanız gerekecektir. Bu, bilgi hırsızlığı ve muvazaa kurallarımızı anladığınızı ve bunlara uyduğunuzu onaylayacaktır.

Tüm açık kitap sınavları NEBOSH Sınav Sorumluları tarafından puanlandırılacak, bilgi hırsızlığı ve muvazaaya karşı incelenecektir. NEBOSH, bilgi hırsızlığı ve muvazaa denetleyicileri de kullanma hakkını saklı tutar.

Açık kitap sınavından sonra, Eğitim Ortağınız bir kapanış görüşmesi yapmak için sizinle iletişime geçecektir. Görüşmenin amacı, gönderdiğiniz çalışmanın kendinize ait olduğunu doğrulamaktır.

Açık kitap sınavları nasıl puanlanacak?

Tüm açık kitap sınavları NEBOSH Sınav Sorumluları tarafından puanlandırılacak, bilgi hırsızlığı ve muvazaaya karşı incelenecektir.

Derecem nasıl belirlenecek?

Bu Ünite için açık kitap sınavınız, normal olarak yeterliği kazanmaya yönelik genel puanınıza katkıda bulunacaktır.

3-Diğer SSS'ler

Bu açık kitap sınavının, geleneksel gözetmenli sınavlardan farkı nedir?

NEBOSH sınavları geleneksel olarak şu şekildedir:

 • Gözetmenli, elle yazılmış sınav
 • Zamanın sınırlı olduğu koşullar altında girilir
 • Birçok öğrencinin aynı değerlendirmeye aynı anda girdiği bir sınav yerinde yapılır.

Bu açık kitap sınavında:

 • Değerlendirmeye kendi başınıza, genellikle kendi evinizde uzaktan gireceksiniz
 • Ders kitaplarınıza, notlarınıza ve diğer kaynaklara erişebileceksiniz.

Geleneksel sınavlarla benzerlikler var mı?

Bu, geleneksel yazılı sınavlara göre değiştirilmiş olsa da birçok benzerliği vardır. Soru kağıtları aynı formatta olacak, içerik ve gereken çaba da benzer olacaktır. Ancak, yanıtlardaki sözcük sayısı ve ayrıntı düzeyi farklı olacaktır; çünkü bu biçim, yanıtlarınızı tamamlamak ve referans kaynaklara erişmek için daha fazla zaman verir.

NEBOSH açık kitap sınavı, NEBOSH kapalı kitap gözetmenli sınavları kadar zor mu?

Açık kitap sınavının, ders kitaplarına ve kaynaklara erişiminiz olduğu için önceden çalışma veya hazırlık yapmanız gerekmediği önemli yanlış bir algılamalardan biridir.  Bu doğru değildir çünkü materyalle gerçekten etkileşime geçmeniz, kavramların ve teorinin nasıl uygulanabileceğini anlamanız gerekir. Sınav sorumlusu, konuların hatırlanmasını değil, içeriği daha derinlemesine kavradığınızı göstermenizi bekler. Açık kitap sınavları kavrayışınızın derinliğini ölçeri bu nedenle değerlendirme için hazırlanmanız çok önemlidir.

Eğitim Ortağımla çalışmaya devam etmeli miyim?

Evet, tabii. Öğrenme deneyiminizin önemli bir kısmını eğitmenleriniz sunar. Derslere ve eğitimlere katılırsanız ya da Eğitim Ortağınızın sunduğu alternatif destekten veya uzaktan öğretimden yararlanırsanız sınavlarınızda başarılı olma olasılığınız çok daha yüksektir.

Eğitim Ortağım kapalı. Sınav rezervasyonunu nasıl yapabilirim?

Lütfen obe@nebosh.org.uk adresinden e-posta ile yardım almak için Müşteri Deneyimi Ekibimiz ile iletişime geçin.

Eğitim Ortağım yeniden açılırsa veya kapalı değilse ne yapmalıyım?

Devamında, toplantılara kısıtlama getirilmeyen ülkelerde de bu ünitenin değerlendirmesi açık kitap sınavı şeklinde olacaktır.  Eğitmenleriniz açık kitap sınavına hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

NG2, IG2 ve GC3 değerlendirmeleri devam ediyor mu?

NG2, IG2 ve GC3 ünitelerinin değerlendirme yöntemi COVID-19 salgınından etkilenmemiştir.

NEBOSH hala normal hizmet sunabiliyor mu?

NEBOSH ekibi şu anda uzaktan çalışıyor ancak tüm öğrencilerimize ve Eğitim Ortaklarımıza hizmet sürekliliğini sağlıyor.

Bu tür bir değerlendirmeye daha önce girmemişsem ne olur?

Endişelenmeyin. Yanıtlarınızda, ünite müfredatında ele alınmayan hiçbir şeyi aramayacağız. Ayrıca, kesin "zarar vermeme" politikamız gereği, sınav alışılmadık bir biçimde olduğu için anlayış göstereceğiz.

Sınava girecek bir alan bulamayacağımı veya doğru teknolojiye erişemeyeceğimi düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

NEBOSH açık kitap sınavlarına evinizde girebilirsiniz. Ayrıca açık kitap sınavında yanıtlarınızı klavyeyle veya elle yazma özgürlüğüne de sahipsiniz.

NEBOSH, bu süreci mümkün olduğunca çok öğrenciyi kapsayacak şekilde olabildiğince olduğunca esnek tasarlamıştır. Bu nedenle, teknolojiye veya Eğitim Ortağı binalarına erişilemiyorsa bu bir engel oluşturmayacaktır.

Makul bir ayarlama veya erişim düzenlemesi zorunluluğum varsa ne yapmalıyım?

Eğitim Ortağınız, sınavdan önce sizin adınıza makul bir ayarlama veya erişim düzenlemesi için başvurabilir. Bunun için ilk iletişim noktanız Eğitim Ortağınız olmalıdır.

Eğitim Ortağınız faal değilse lütfen obe@nebosh.org.uk adresinden e-posta ile yardım almak için Müşteri Deneyimi Ekibimiz ile iletişime geçin.

Lütfen web sitemizde Policy and procedures for access arrangements, reasonable adjustments, and special consideration (İngilizce) konusuna bakın.

Özel bir durum değerlendirmesi için başvurmak istersem ne yapmalıyım?

Özel bir durum değerlendirmesi için başvurmak istiyorsanız sınavdan sonra Eğitim Ortağınızla iletişime geçerek nedenlerinizi açıklayın. Bundan sonra onlar sizin adınıza bize başvuruda bulunacaktır.

Lütfen web sitemizde Policy and procedures for access arrangements, reasonable adjustments, and special consideration (İngilizce) konusuna bakın.

Daha önce açık bir kitap sınavına girmedim ve deneme sınavına zaman yok, başarısız olma ihtimalim daha mı yüksek?

Kalma ihtimaliniz daha yüksek değildir ve öğrencileri endişe etmemeye çağırıyoruz. Açık kitap sınavı, ilgili içeriği okumanız, tekrar okumanız ve yanıtlarınızı içeriğin ve kelime sayısının uygun olacak şekilde uyarlamanız için size zaman verir. Daha önce açık kitap deneme sınavına girme fırsatınızın olmadığını anlıyoruz ve bu nedenle "zarar vermeme" politikası uygulanacaktır. Bu, bu ünitenin tipik geçme/başarısızlık profilinin verilerle birlikte dikkate alınacağı anlamına gelir. Puanlama ve moderasyon aşamasında, bu açık kitap sınavının uygulanmasından olumsuz etkilenmediğinizden emin olmak için tipik profilden aşağı doğru olan tüm sapmalar telafi edilecektir.

Çalışmamı geç teslim edersem ne olur?

Çalışmanızı son teslim zamanından sonra teslim etmeye çalışırsanız kabul edilmez ve puanlanmaz. Lütfen size ayrılan zamanın sonuna gelmeden önce çalışmanızı göndermek için yeterli zaman bıraktığınızdan emin olun, aksi halde sınava girmemiş olarak işaretlenirsiniz.

 Yanıtlarınızı göndermede sorun yaşıyorsanız lütfen en kısa zamanda Eğitim Ortağınızı bilgilendirin.

Diğer yeterliklere ilişkin diğer NEBOSH sınavlarının gidişi hakkında bilgi alabilir miyim?

Öğrencilerimizin ve Eğitim Ortaklarımızın sağlığı ve güvenliği önceliğimizdir. Bu nedenle, hükümet tavsiyesi doğrultusunda tüm yüz yüze sınavları iptal etme kararı aldık.

Diğer yeterlikler için ekibimiz, güvenli olduğu zaman Eğitim Ortakları ile yeniden tarihler planlayacaktır.

Bu tür bir değerlendirme yeterliğimin değerini düşürüyor mu?

Hayır. Bu değerlendirme, aynı öğrenme çıktılarını aynı seviyede değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. NEBOSH akademik standartları ve yeterliklerimizin kalitesini korumaya devam etmektedir. Alternatif değerlendirme düzenlemelerinin gerekli standartları karşılamasını ve öğrenci sonuçları hakkında sağlam kararlar alınmasını sağlıyoruz. Ayrıca, bundan kötü etkilenmediğinizden de emin olmak istiyoruz.

Düzenleyici makamlar bu yaklaşımı destekliyor mu?

Evet, açık kitap sınavları yaygın uygulamalardır ve Birleşik Krallık Düzenleyici Makamları bu değerlendirme yöntemini memnuniyetle karşılamaktadır.

Açık kitap sınavını geçemezsem ne olur?

Başarılı olamazsanız açık kitap sınavlarına yeniden girmeniz gerekecektir. Durum elverdiğince hızlı çalışarak daha fazla sınav tarihi planlamaya devam edeceğiz.

Sonucun sınavdaki performansımla uyumlu olmadığına inanıyorsam ne olur?

NEBOSH'un Sonuçların Sorgulanması (EAR) politikası vardır. Bu, aldığınız puandan memnun değilseniz değerlendirmenizin yeninden puanlanmasını istemenize olanak tanır.

COVID-19'un etkisi nedeniyle açık kitap sınavına giremeyeceğim endişesini taşıyorum. Ne yapabilirim?

Açık kitap sınavına daha sonra girmek için Eğitim Ortağınıza bilgi vererek istekte bulunabilirsiniz. Bazı esnetmelerin size yardımcı olup olmayacağını belirleyebilirler, yardımcı olmak isteriz.

Hala NG2/IG2/GC2/GC3'ü tamamlamam gerekiyor ancak COVID-19'un etkisi nedeniyle zorlanıyorum, ne yapabilirim?

Bunun herkes için zor bir durum olduğunu anlıyoruz ve size mümkün olduğunca destek olmak isteriz. Eğitim Ortağınızı durumunuzdan haberdar edin. Bazı esnetmelerin size yardımcı olup olmayacağını belirleyebilirler, yardımcı olmak isteriz.

Yeni bir değerlendirme türü olduğu için dezavantajlı olacak mıyım?

Dezavantajlı olmadığınızdan emin olmak için bir "zarar vermeme" yaklaşımı benimsiyoruz ve COVID-19'un neden olduğu aksaklık nedeniyle bunu yapmaya devam edeceğiz.

Bu zor dönemde tüm öğrencilerimizin çıkarlarını korumak üzere hareket edeceğiz.

Hala sorularım veya endişelerim var. Ne yapmalıyım?

Müşteri Deneyimi Ekibimiz size yardımcı olmaya hazır. Başka sorunuz varsa lütfen obe@nebosh.org.uk adresinden e-posta ile veya web sitemizdeki "canlı sohbet" özelliğini kullanarak iletişime geçin.

Kapanış görüşmesinin amacı nedir?

Kapanış görüşmesinin amacı, gönderdiğiniz çalışmanın size ait olduğunu ve değerlendirmenizi tamamlarken yardım almadığınızı doğrulamaktır.

Görüşmeci açık kitap sınavınıza istinaden size sorular sorabilir.

Kapanış görüşmeniz bir video bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir ve Eğitim Ortağınız tarafından aday gösterilen bir Görüşmeci tarafından yürütülür.

Kapanış görüşmeme nasıl hazırlanmalıyım? Görüşmenin başında görüşmeciye gösterebileceğiniz aşağıdaki kimlik türlerinden birinin bulunduğundan emin olmanız gerekir:

 • Pasaport
 • Sürücü belgesi
 • Ulusal kimlik kartı.

Kapanış görüşmeniz için size bir tarih ve saat verilecektir. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayara erişiniz olmalıdır. Görüşmeler özel bir odada yapılmalıdır ve görüşme sırasında bu odada başka bir kişinin bulunmasına izin verilmez. Bunun istisnaları şunlardır:

 • Çocuklara veya bakıma muhtaç bir kişiye bakıyorsanız ve başka biri tarafından bakılmaları için güvenli düzenlemeler yapamıyorsanız
 • Makul bir ayarlamanın bir parçası olarak kapanış görüşmesi sırasında başka bir kişinin hazır olmasını istiyorsanız. Bunu Eğitim Ortağınızla önceden görüşmelisiniz.

Lütfen makul ayarlamaların NEBOSH tarafından onaylanması gerektiğini unutmayın, bu nedenle makul bir ayarlama gerekiyorsa lütfen en kısa sürede Eğitim Ortağınızla konuşun.

Eğitim Ortağınız, kapanış görüşmenizi düzenlemek için doğrudan sizinle iletişime geçecektir.

Görüşme hangi formatta yapılacak?

Görüşmeci kendini tanıtacak.

Kimliğinizi gösterme: Görüşmeciye kimliğinizi göstermeniz istenir. Görüşmeci, kayıt bilgilerinizle kimlik belgenizi karşılaştırır.

Bulunduğunuz odayı gösterme: Görüşmecinin, görüşme sırasında erişebileceğiniz herhangi bir not veya elektronik cihaz olmadığını görmesi gerekir. Ayrıca, görüşmecinin oturduğunuz odanın kapısını görebileceği şekilde oturmalısınız.

Sorular: Görüşmeci size açık kitap sınavına istinaden sorular soracaktır. Gönderinize istinaden daha ayrıntılı sorular sorulmadan önce çalışmanızı genel olarak anlatmanız istenir. Bu, çalışmalarınız sırasında öğrendiklerinizi göstermeniz için bir fırsattır. Lütfen aşağıdaki "Başarılı bir kapanış görüşmesi için ipuçları" konusuna da bakın.

Görüşmenin sonu: Görüşmeci görüşmeyi sonlandıracak ancak görüntülü aramanın sonucu hakkında sizi bilgilendiremeyecektir.

Bundan sonra ne olacak?

Görüşmeci çalışmanın size ait olduğundan şüphelenmezse puanınız yayınlanmış NEBOSH zaman dilimlerine uygun olarak bildirilecektir. Görüşmeci çalışmanın size ait olmadığından şüphelenirse NEBOSH'a haber verir ve sonraki adımları size bildirmek için sizinle doğrudan iletişime geçer.

Bu, başlangıçta NEBOSH ile ikinci bir görüşme veya NEBOSH's Policy and procedures for suspected malpractice in examinations and assessments (Sınav ve değerlendirmelerde kural ihlali şüphesi hakkında NEBOSH Politikası ve prosedürleri) doğrultusunda bir soruşturma olabilir.

Kapanış görüşmem için puan alacak mıyım?

Kapanış görüşmeniz bir değerlendirme değildir ve bu nedenle bu görüşme için bir puan almazsınız.

Başarılı bir kapanış görüşmesi için ipuçları

Görüşmeden önce

 • Görüşme öncesinde video bağlantısının çalışması için uygun bir yazılım indirmeyi unutmayın.
 • Bir arkadaşınızın veya aile bireyinizin sizi dinlemesini sağlayın. Açık kitap sınavınızda yazdıklarınızı anlatın.    Mümkünse bunu bir video bağlantısı kullanarak yapın, böylece bu şekildeki sunumlara alışabilirsiniz.
 • Görüşme öncesinde kimlik belgenizin yanınızda olduğundan emin olun.
 • Konforlu ve rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir odada bulunun.
 • Bir bardak su alabilirsiniz.

Görüşme sırasında

 • Sorularınızı dürüstçe yanıtlayın ve emin olmadığınız bir şey hakkında tahmini yanıt vermeye çalışmayın. Görüşmecinin sizi değerlendirmediğini ve bu nedenle puanınızın kırılmayacağını unutmayın.
 • Sorulan soruları dikkatle dinleyin, kısa ve net biçimde yanıtlamaya çalışın.
 • Rahat olmaya çalışın. Bu zor görünebilir ancak unutmayın, bu sizin çalışmalarınız sırasında öğrendiklerinizi gösterme fırsatıdır.

Kapanış görüşmesini yapmak için akıllı telefon, tablet veya bilgisayara erişimim yoksa ne yapmalıyım?

Bunu Eğitim Ortağınızla görüşmelisiniz. Ülkenizin yasal düzenlemeleri izin veriyorsa görüşmenin yüz yüze yapılması mümkün olabilir. Görüşmenin amaçlarından biri kimliğinizi doğrulamaktır. Ne yazık ki bunu yalnızca telefonla yapmak mümkün değildir. Güvenli alternatif düzenlemeler yapılamıyorsa yüz yüze görüşme yapmak güvenli olana kadar bu son aşamayı erteleme seçeneği mevcuttur.

Kapanış görüşmenizle ilgili sorularınız varsa Eğitim Ortağınızla iletişime geçmelisiniz.

Telefon: + 90 312 240 08 60
Faks: +
Regnum Sky Tower İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/116 (T Katı) 06530
Çankaya / ANKARA - TÜRKİYE