Proses Güvenliği Yönetim Sistemi

Proses Güvenliği Yönetim Sistemi

Proses Güvenliği Yönetim Sistemi (PSM) Nedir?

Bir tesisle ilişkili bir prosesten kimyasalların veya enerjinin felaket seviyesinde salımını önlemeye, bu duruma hazırlanmaya, durumun hafifletilmesine, duruma müdahale edilmesine ve durumdan geri dönülmesine odaklanan bir yönetim sistemidir (Amerika Kimya Mühendisleri Enstitüsü – IChE- Kimyasal Proses Güvenliği Merkezi – CCPS).

Neden PSM?

Tehlikeli maddeler ve enerjiyle ilgili Büyük Kazalara yol açması olası Kapsama Kaybının (Loss of Containment – LoC) önlenmesi, Petrol ve Gaz, petrokimya ve kimyasal üretimi ile depolama gibi İşleme Endüstrilerinde en önemli konulardan biridir.

ABD ve Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkede tehlikeli maddeleri belli sınırların üzerinde kullanan tesislerde PSM uygulaması yasal olarak zorunludur. Bu tesislerde PSM’in etkili uygulaması Yetkililer tarafından yerinde incelemelerle periyodik olarak kontrol edilir ve sıklıkla birçok konuda bağlayıcı talimatlar verilmesini sağlar.

PSM tüm dünyada bir Organizasyonun, Proses Güvenliğini temin etmek için yapılan tüm girişimleri ve çabaları yönetebileceği sağlam bir çerçeve olarak kabul görmüştür. PSM, yasal yükümlülüklerin ötesinde şirketleri, sonuçları insanlar ve çevre, varlıklar ve üretimin sürekliliği, ayrıca kurumsal imaj üzerindeki etkileri dramatik olabilen kazalardan korumak için önemli bir araç haline gelmiştir.

NTSS’in uluslararası piyasası aşağıdakilerden oluşur:

 • Petrol ve Gaz, petrokimya ve kimya sektörleri,
 • Engineering, Procurement and Construction – EPC

Firmalar,

 • Üretim sektörleri,
 • Kamu kuruluşları.

Bu doğrudan derin ve geniş deneyim, hem tehlikeli tesisleri etkileyen kök güvenlik sorunları hakkında bilgi açısından, hem de özelleştirilmiş çözümler sunma konusundaki kapsamlı beceriler açısından PSM uygulamasında danışmanlığa özgün bir değer katar.

NTSS müşterilere PSM uygulamasıyla ilgili eksiksiz bir hizmetler paketi sağlar; örneğin:

 • OHSA 29, 1910.119 ve AIChE – CCPS tarafından tavsiye edilen eklentileri veya diğer Avrupa standartları gibi referans standartların seçimi
 • Seçilen referans standartlarına göre İlk GAP Analizi
 • PSM tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması ve mevcut Yönetim Sistemleri ile olası entegrasyonu (İSG-Ç, Kalite)
 • Eğitim
 • İç denetim ve PSM sertifikasyonu desteği
 • PSM işletimi ve iyileştirme için eğitim desteği.

Hangi danışmanlık ekibi?

PSM danışmanlık ekibi, PSM geliştirme ve uygulamasında tasarımdan denetime kapsamlı ve belgelenmiş deneyime sahip uzman profesyonellerden oluşur. PSM takımı sürekli olarak, Yetkili Kuruluşların Avrupa Büyük Kazaları Önleme yasalarına tabi sanayi tesislerinde gerçekleştirdikleri teftişlere, Özel Şirketleri desteklemek amacıyla katılarak değerli deneyimler kazanır.

PSM takımı, NTSS’in HAZID, HAZOP, PHA, QRA, LOPA, SIL tahsis ve doğrulama gibi Proses Güvenliği analizi ve değerlendirmesindeki güçlü deneyiminden faydalanabilmektedir. Ayrıca PSM takımı, Şirketlerin referans personeliyle etkileşimi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için ulusal kalifiye asistanlar tarafından desteklenmektedir.

PSM uygulamasının adımları ve zaman çizelgesi nedir?

NTSS’in PSM uygulaması tavsiyesi üç ana adım öngörür:

 • Gap Analizi
 • Aşama 1 – PSM tasarımı, ilk uygulama ve sertifikasyon
 • Aşama 2 – Etkili PSM uygulamasında uzman danışmanlığı ve eğitim desteği